Met de flinke vernieuwing van het ledenbestand in de afgelopen jaren is het wellicht interessant voor de nieuwe(re) leden om kennis te maken met de verkorte versie van de oergeschiedenis. Dat begon met de oprichting van de ‘Stichting Almeerderhout’ bedoeld om het golfcomplex te ontwikkelen en de club op te richten. Die informatie staat in tegenstelling van de verenigingsgeschiedenis niet op de website.
Overvaart III: nieuwe ontwikkelingen: veel inventiviteit geboden!
Voor de beeldvorming, even terug in de tijd. In 1939 zijn er in Nederland 16 ledenclubs die eigenaar zijn van veelal 9 holes verenigingsbanen en ca. 2900 spelers. In 1964, dus 25 jaar later, zijn er slechts 4 nieuwe banen en clubs bijgekomen. Op 20 ledenclubs met veelal 9 holes verenigingsbanen, spelen dan ca. 5100 spelers of gemiddeld 250 leden. In de 10 jaar die volgen komt er 1 nieuw golfinitiatief bij. In 1974 zijn er in Nederland 21 ledenclubs en 7800 golfspelers of gemiddeld 370 leden per baan. Door de groei van het gemiddeld aantal golfers per baan van 48% valt dan af te leiden dat in de verdere toekomst zich een aanzienlijke groei van de golfsport zal voordoen. De NGF bevestigt dat in die tijd veel nieuwe golfinitiatieven openbaar zijn en onderdeel vormen van een recreatieschap waarbij de golfbaan ‘om niet’ (geen tegenprestatie) wordt aangelegd vanwege de blijvend verzorgde ‘vergroeningseffecten’. Voor de NGF is dat in die tijd de enige mogelijkheid om de landelijke uitbreiding van de golfsport te stimuleren. Als onderdeel van het recreatieschap Zeewolde legt de RIJP ook golfbaan ‘GC Zeewolde’ ‘om niet’ aan. Dat er dan ook in Almere vanwege economische motieven gedacht wordt aan een golfbaan betekent dat een eventuele tweede baan in Zuidelijk Flevoland. De NGF is dan ook buitengewoon gelukkig wanneer ‘Almeerderhout’ bewaarheid zou kunnen worden. Het is een bijna te mooie ontwikkeling na al die jaren in afwachting van verdere groei van het aantal Nederlandse golfbanen. De Landdrost Han Lammers en de Almeerse politici willen dan na alle getoonde voortvarendheid niet meer achterblijven om de realisatie van ‘het Project Almeerderhout’ verder te faciliteren. Met enige overredingskracht komt de gevraagde ‘overheidsgarantie’ van anderhalf miljoen er dan ook vlot doorheen.
Belangrijke beslissing
Nu de belangrijkste partijen meewerken buigt het Stichtingsbestuur zich, mede in verband met de Funding, over de vraag wat de structuur voor de toekomstige golfbaan zou moeten zijn. Wordt het een openbare baan zoals b.v. Spaarnwoude, wordt het een commerciële baan zoals b.v. de Nunspeetse, of wordt het een verenigingsbaan zoals b.v. de Hilversumsche? Een lastige maar uiterst belangrijke beslissing dient zich aan bij het Stichtingsbestuur Almeerderhout. De bestuurders zijn geen van allen golfers en zijn wellicht daardoor niet vooringenomen en is er geen voorkeur. Men laat zich graag met een ‘open mind’ door de NGF voorlichten. Er wordt zelfs voor alle zekerheid nog een aanvullend onderzoek uitgevoerd. Het gaat immers over een beslissing, zo beseft het stichtingsbestuur zich, die zijn uitwerking zal hebben voor een termijn van tenminste een halve eeuw of wellicht langer!
De golfclub dient behalve voor individuele leden, het liefst in familieverband, interessant te zijn voor bedrijfssponsoring, bedrijfsleden, i.v.m. relatiegolf en bedrijfswedstrijden. Want daar is het immers om begonnen. De directie van de RIJP wordt als belanghebbende relatie uitgenodigd voor overleg. Die meent dat het logisch zou zijn wanneer de gemeente Almere de bouw van het golfcomplex voor haar rekening neemt. De RIJP kan en wil er geen project bij hebben gezien de vaststaande planning van ‘Zuidelijk Flevoland’. Er is nooit rekening gehouden met de aanleg van een tweede golfbaan. Dat zou een mooi ‘cadeautje’ zijn geweest meent het stichtingsbestuur, maar niet getreurd. Verder meent de RIJP dat het een openbare baan zou moeten worden, zeker wanneer de gemeente het project zou bouwen. Daarna volgt overleg met de Almeerse bestuurders. Gezien het vastliggende takenpakket voor de bouw van de nieuwe stad blijkt dat m.u.v. de toegezegde financiële overheidsgarantie, Almere niet kan deelnemen, laat staan de bouw op zich nemen. Zoals de RIJP, menen ook Han Lammers en de overige Almeerse bestuurders dat het een openbare golfbaan dient te worden. Het stichtingsbestuur Almeerderhout weet dan waar het aan toe is. Het weet ook dat het een eigen koers zal varen nu de overheid niet meedoet. Nu de pacht, overheids-garantie, de keuze van het grondstuk en de golfarchitect vaststaan en het bestuur kennis heeft genomen dat het zelf voor de Funding, ontwikkeling en bouw van het ‘Project Almeerderhout’ dient zorg te dragen, staat eerst het hoofdstuk ‘De structuur van de toekomstige Golfclub Almeerderhout’ en de daarmee verband houdende democratie, opzet en baan hoog op de agenda. Duidelijk is dat er heel veel werk aan de winkel is en een hoge mate van inventiviteit nodig zal zijn!